Το συγκλονιστικότερο φινάλε όλων των εποχών στη Formula 1! - Greece-Salonika| Ενημέρωση και Άποψη

Post Top Ad

Κυριακή 2 Νοεμβρίου 2008

Το συγκλονιστικότερο φινάλε όλων των εποχών στη Formula 1!

.
Ένα απίστευτο πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε πριν μερικές ώρες στο Σάο Πάουλο της Βραζιλίας.
Ο Λιούις Χάμιλτον είναι ο νεότερος Παγκόσμιος Πρωταθλητής στην ιστορία της F1 καθώς στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς πέτυχε αυτό που ακριβώς ήθελε μερικά μόνο δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα ! Τερμάτισε μέσα στην πεντάδα -5ος- και σε ηλικία 23 χρόνων, 9 μηνών και 27 ημερών έγινε ο 30ος πιλότος που κατακτά τον τίτλο στο κορυφαίο μηχανοκίνητο σπορ. Απίστευτη η εξέλιξη του αγώνα με τον καιρό να παίζει με τα νεύρα των ομάδων και τον Τίμο Γκλοκ να είναι ουσιαστικά ο άνθρωπος που έκανε την... απονομή.
.
(Δείτε τα τελευταία συγκλονιστικά δευτερόλεπτα του αγώνα)

Ο Γερμανός πιλότος της Toyota ήταν από τους λίγους που έμειναν στην πίστα με λάστιχα για στεγνό οδόστρωμα τη στιγμή που η ένταση της βροχής δυνάμωνε. Στον τελευταίο γύρο προσπαθώντας να κρτήσει την TF108 στην πίστα καθυστέρησε σημαντικά -ο χρόνος του ήταν 1'44.731 τη στιγμή που οι περισσότεροι γύριζαν στο 1'25, 1'26- δίνοντας τη δυνατότητα στον Χάμιλτον να τον περάσει στην προτελευταία στροφή και να βρεθεί στην πολυπόθητη πέμπτη θέση που του χάριζε τον τίτλο!