Συνεχίζεται η προέλαση της εθνικής μπάσκετ. - Greece-Salonika| Ενημέρωση και Άποψη

NEWSROOM

Post Top Ad

Τετάρτη 3 Σεπτεμβρίου 2014

Συνεχίζεται η προέλαση της εθνικής μπάσκετ.

• Η εθνική ομάδα μπάσκετ νίκησε την Κροατία με 76-65 και πλέον «βλέπει» την πρώτη θέση του ομίλου της στο Μουντομπάσκετ.

Και για να συμβεί αυτό, θα πρέπει το βράδυ της Πέμπτης, να νικήσει την... Αργεντινή στο τελευταίο ματς της φάσης των ομίλων. Στη συνέχεια και στη φάση των 16, η εθνική θα αντιμετωπίσει κατά πάσα πιθανότητα την Σερβία.

Η ελληνική ομάδα έπαιξε σπουδαία άμυνα, «έβγαλε» ενέργεια στο παρκέ και είχε τον έλεγχο του ματς σε όλη τη διάρκεια του. Ο Νίκος Ζήσης μοίρασε ασίστ (10), ο Μπουρούσης μάζευε τα ρημπάουντ (10) και οι Παπανικολάου, Καϊμακόγλου σκόραραν.

Η εθνική άρχισε σε πιέζει δυνατά στην άμυνα από τη δεύτερη περίοδο, όταν με σερί 11-0 έφτασε τη διαφορά στο +13 (32-19), έκλεισε το ημίχρονο με 36-23 και στο 25' προηγήθηκε και 44-25. Η άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησαν οι Κροάτες προβλημάτισε για λίγο την ελληνική ομάδα, χάθηκαν κάποια ρημπάουντ και παρά το γεγονός ότι η διαφορά μειώθηκε η νίκη ήρθε εύκολα.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-23, 51-39, 76-65

Ελλάδα (5/9β., 28/43δ., 5/23τρ., 30-7ριμπ., 10λ., 23ασ., 8κλ., 4 κοψίματα): Μάντζαρης, Μπουρούσης 13 (6/7δ, 10ριμπ.), Ζήσης 3 (1/4τρ, 10ασ.), Βασιλειάδης 3 (1), Καλάθης 9 (1/4τρ, 4ασ), Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 14 (7/8δ), Σλούκας 4, Καϊμακόγλου 14 (3/3δ,2/2τρ, 6ρ, 4ασ), Αντετοκούνμπο 2, Βουγιούκας 6, Πρίντεζης 8.

Κροατία (9/17β., 16/41δ., 8/20τρ., 26-7ριμπ., 13λ., 9ασ., 6κλ., 4μπλ., Ρέπεσα): Τόμιτς 9, Λαφαγιέτ 8 (1), Μπογκντάνοβιτς 20 (3), Σάριτς 10 (1), Ρούντεζ 6 (2), Ούκιτς 6 (1), Σίμον 6, Μάρκοτα, Ζόριτς.

Στα άλλα ματς του ομίλου, η Αργεντινή νίκησε εύκολα τη Σενεγάλη με 81-46, ενώ το Πουέρτο Ρίκο δυσκολεύτηκε κόντρα στις Φιλιππίνες, αλλά τελικά επικράτησε 77-73.

Η βαθμολογία του ομίλου: Ελλάδα 8, Αργεντινή 7, Κροατία, Σενεγάλη από 6, Πουέρτο Ρίκο 5, Φιλιππίνες 4.